Czym się kierować podczas wyboru orbitreka? 0

Co to jest orbitrek?

Orbitrek inaczej trenażer eliptyczny- urządzenie, które łączy w sobie cechy klasycznego steppera, rowerka treningowego oraz bieżni. Ćwiczenia eliptyczne zbliżone do chodu, biegania lub wspinaczki pozwalają na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz wymodelowanie poszczególnych partii ciała.

Trening na orbitreku angażuje wszystkie partie mięśniowe, ale oszczędza stawy, poprawia pracę układu oddechowego i układu krążenia.

Na co zwrócić uwagę?

  • Planowany budżet
  • Parametry orbitreka dopasowane do użytkowników
  • Jakość wykonania
  • Dodatkowe funkcje

Zakres cenowy

Ceny orbitreków to bardzo duży przedział, od kilkuset złotych za bardzo proste konstrukcje dla początkujących użytkowników, do kilkunastu tysięcy złotych za orbitreki na użytek profesjonalny/komercyjny. Różnią się one wyposażeniem, dodatkowymi funkcjami i programami oraz wykonaniem które ma znaczenie przy większej eksploatacji czy dopuszczalnej maksymalnej wadze użytkownika.

Te najtańsze to proste urządzenia, przewidziane w szczególności na warunki domowe. Droższe orbitreki również znajdą miejsce w domach, dla bardziej zaawansowanych użytkowników, osób systematycznie wykazujących się aktywnością fizyczną.

Istotny element - koło zamachowe

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji orbitreka jest koło zamachowe.

Masa koła zamachowego ma duże znaczenie przy zwiększaniu oporu ćwiczeń i stopnia zaawansowania. Cięższe koło będzie się charakteryzowało większa różnicą między pierwszym a ostatnim stopniem oporu, przez co będziemy mogli wydajniej dobrać opór odpowiedni dla siebie.

Orbitreki dzielimy ze względu na rodzaj oporu:

  • mechaniczny – obecnie już rzadko spotykany (siłę oporu reguluje się w tym przypadku manualnie za pomocą hamulca; służy do tego pokrętło) – jak np. w rowerach spinningowych
  • magnetyczny – opór na koło zamachowe daje system magnesów, orbitreki magnetyczne mają regulację manualną lub elektroniczną
  • elektromagnetyczny – opór na koło zamachowe daje elektromagnes, orbitreki wyposażone w ten system  mają regulację elektroniczną

Orbitreki posiadają dwa systemy regulacji oporu:

  • manualny – za pomocą pokrętła,
  • elektroniczny – za pomocą dostępnych na panelu przycisków (w tym przypadku można deklarować określony opór nawet podczas wykonywania ćwiczenia na orbitreku)

Orbitreki regulowane manualnie, mają zasilane jedynie ekran przez co wystarczają im baterie.

Każdy orbitrek regulowany elektornicznie jest zasilany sieciowo, oraz posiada programy treningowe. Nieliczne orbitreki mają własne generatory prądotwórcze które umożliwiają zasilanie ich poprzez samo ćwiczenie.

Kto będzie ćwiczył?

Jednym z punktów, na który należy zwrócić przy kupnie orbitreka jest ustalenie docelowej grupy, która będzie z niego korzystała oraz uwzględnienie ich wagi i budowy. Ważnym aspektem jest bowiem nośność orbitreka. Większość modeli dopuszcza maksymalną wagę użytkownika do 100kg. Jednak niektóre droższe orbitreki mają nośność zwiększoną nawet do 150kg i 200kg. Jest to dosyć istotny element, od niego bowiem zależy później żywotność całego orbitreka.

Istotny jest również wzrost użytkownika i dobranie do niego odpowiedniego współczynnika Q ( Q Factor) . Jest to odległość między pedałami orbitreka, im mniejsza – tym lepiej. Jest to istotna rzecz jeśli chodzi o osoby o niższym wzroście, osoby z problemami biodrowymi lub kolanowymi jak i dla zróżnicowanych parametrów użytkowników korzystających z jednego urządzenia.

Najbardziej korzystne współczynniki mają orbitreki eliptyczne z przednim kołem zamachowym w których pedały są położone bardzo blisko siebie.

Konstrukcja i materiał

Niezwykle istotny jest również materiał z jakiego wykonany orbitrek oraz jego wykończenie. Powinien być mocny, solidny i trwały. Ważne jest też miejsce, które zamierzamy wygospodarować na orbitrek.

Dla osób które już miały styczność ze sprzętem do ćwiczeń istotna może być też marka czy kraj pochodzenia. Najpopularniejszymi markami na użytek domowy są takie marki jak Hammer, Kettler czy Finnlo.

Dodatkowe funkcje i programy

  • Pomiar pulsu –większość orbitreków posiada sensory dotykowe dzięki którym po zamknięciu obwodu dłońmi orbitrek informuje nas o naszym aktualnym pulsie. Niektóre modele obsługują klips na ucho lub bezprzewodowe pasy telemetryczne
  • HRC jest to program treningowy sterowany pracą serca osoby ćwiczącej. W praktyce wygląda to tak, że musimy określić górna granicę wysokości naszego tętna, a program automatycznie kontroluje aby jej nie przekroczyć. W momencie kiedy zbliżamy się do tej granicy obniża poziom trudności do momentu wyrównania się pracy serca.
  • Test Recovery jest to wynik jaki uzyskujemy od razu po zakończeniu treningu, wskazujący na nasz poziom wytrenowania. Świadczy o nim czas spadku tętna do normalnego poziomu. Im krótszy jest ten czas tym poziom zaawansowani wyższy. Wynik testu zazwyczaj pokazywany jest w sześciostopniowej skali (gdzie F1 świadczy o wysokim poziomie wytrenowania, a F6 o raczej słabym).
  • Body FAT funkcja badania tkanki tłuszczowej. Wynik badania możemy odnieść do norm charakterystycznych dla kobiet i mężczyzn. (Osobną grupę stanowią tutaj sportowcy.)
  • Programy interwałowe to programy, które pozwalają nam przeplatać różne typy treningów (intensywne z umiarkowanymi). Realizacja takiego programu przyczynia się do większego spalania tkanki tłuszczowej przy mniejszym wysiłku.
  • Złącze PC to złącze, które pozwala na podłączenie urządzenia do komputera i śledzenia oraz analizowania wyników treningu na ekranie monitora.
  • Dodatkowymi udogodnieniami dostępnymi w niektórych orbitrekach jest między innymi możliwość podłączenia za pomocą USB odtwarzacza muzyki, słuchawek itp. Część modeli ma też miejsce na bidon, stojak na gazety, czy wieszak na ręcznik.
  • Łączność z urządzeniami mobilnymi niektórzy producenci wyposażają poszczególne modele w systemy które łączą się z tabletami czy smartfonami na które możemy pobrać odpowiednie aplikacje treningowe
  • Udogodnienia treningowe są najczęściej spotykane w droższych modelach, zdarzają się porty audio z wbudowanymi głośnikami czy np. wentylatory chłodzące użytkownika. Profesjonalne modele mogą również ustalać kąt nachylenia oprócz zwykłego zwiększania oporu.

 

Po więcej porad oraz pomocy w wyborze orbitreka, zapraszamy na nasz firmowy czat email sklep@fitness-home.pl oraz kontakt telefoniczny pod numerami 530505535 i 791000901

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium