Ćwiczenia w domu - idealne dla seniora 0
Ćwiczenia w domu - idealne dla seniora

Wszyscy wiemy, że sport należy uprawiać w każdym wieku - szczególnie po pięćdziesiątce. Problem tylko pojawia się wtedy, kiedy musimy dobrać odpowiednią aktywność do wieku i naszego stanu zdrowia. Najczęściej pojawiają się wtedy pytania o ćwiczenia dla seniora - co powinny wykonywać osoby starsze, często o słabszej wydolności, aby nie nadwyrężać ciała i zdrowia? W tym artykule przedstawimy kilka żelaznych zasad, o których należy pamiętać.

Czy seniorzy w ogóle powinni się ruszać?

Zdecydowanie tak. Ruch wpływa na samopoczucie, poprawia nasz nastrój, no i pełni funkcje rehabilitacyjne. Wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego i oddechowego, ujędrnia skórę, zwiększa naszą wydolność. Pozostaje jedynie kwestia bezpieczeństwa, ponieważ osoby starsze zdecydowanie powinny unikać obciążania stawów i kręgosłupa. Nie mogą powodować przy tym skoków ciśnienia. Trening taki musi być pełen powolnych ruchów, które wykonujemy w stabilnej pozycji.

Kilka kwestii, o których musimy pamiętać

Ciekawą zasadą jest zasada funkcjonalności. Oznacza ona, że dobrze dostosowane ćwiczenia symulują sytuacje z życia, np. schylanie się ku podłodze lub sięganie na wysokie półki. Aktywność powinna wzmacniać poczucie równowagi, np. podczas chodzenia, wchodzenia po schodach, ponieważ to z tymi czynnościami seniorzy miewają problemy.

Najważniejszą zasadą jest respektowanie swoich ograniczeń. Jest to ważne w przypadku każdego organizmu, ale u osób starszych szczególnie. Musimy nauczyć się, że nasz organizm ma ograniczone możliwości ruchowe, ma też próg bólu, i kategorycznie nie wolno się nadwyrężać. Prowadzi to tylko do urazów, takich jak zapalenia mięśni, które potem trzeba leczyć tygodniami, a czasami nie da się ich wyleczyć w ogóle - szczególnie wtedy, kiedy organizm i tak jest osłabiony.

Warto pamiętać również, że ćwiczenia z czasem powinny stanowić coraz większe wyzwania. Ich poziom trudności musi wzrastać, aby przynosiły efekty.

Ćwiczenia dla seniora

Ciekawymi formami sportu jest pilates lub stretching, również np. fitness na basenie. Możemy także zorganizować sobie domową siłownię z rowerkiem czy orbitrekiem. Zdecydowanie powinniśmy unikać wszelkich sportów wyczynowych oraz takich, które obciążają stawy. Nie wprowadzajmy żadnych gwałtownych zmian, a najlepiej skonsultujmy się z lekarzem, który odpowiednio oceni możliwości naszego ciała. Codzienny ruch to zdrowie, ale jeśli byłeś do tej pory mało aktywny fizycznie, wystarczy przerzucenie się ze schodów na windę. A praca w ogródku też może być treningiem!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium