To świetny sposób na zachowanie szczupłej sylwetki i dobrej kondycji w bezpieczny sposób i bez wychodzenia z domu. Nie musisz już jeździć na siłownię - możesz stworzyć ją w domu! Wystarczy odrobina wolnej podłogi i - no właśnie - mata do ćwiczeń, która pozwoli Ci na wykonywanie ulubionych ćwiczeń.

Mata treningowa, czyli mata do ćwiczeń antypoślizgowa

Dlaczego mata jest tak ważna? Ponieważ izoluje od zimnego podłoża, chroni przed otarciami oraz gwarantuje komfort podczas ćwiczeń. Jeśli twarde podłoże przeszkadza Ci w wykonywaniu pozycji yogi lub utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała podczas serii cardio, to znak, że potrzebujesz bardziej miękkiej maty.

Kolejna niezwykle istotna kwestia to antypoślizgowość. Odpowiednia mata musi zapobiegać ślizganiu się. Są wykonywane z syntetycznej pianki, dzięki czemu dobrze trzymają się podłoża i pozwalają Twoim mięśniom na rozluźnienie. A ochronna mata do ćwiczeń? Przyda Ci się, jeśli ćwiczysz, wykorzystując sprzęt, np.: rowerek lub stepper. Mata w tym przypadku nie tylko jest antypoślizgowa, ale przy okazji chroni podłogę Twojego mieszkania przed zarysowaniem.

Mata fitness - mata do fitnessu najwyższej jakości

Najlepiej kupić matę dedykowaną do uprawianego sportu. Zwróć uwagę na wielkość sprzętu - uniwersalne maty fitness mają wymiary 200x100 cm lub 200x120 cm. Możemy także zdecydować się na mniejszą, np. 50x140 cm. Zastanów się, do czego będzie Ci służyć. Jeśli wykonujesz mało intensywne ćwiczenia, wybierz cieńszą matę, dedykowaną do rekreacyjnych sportów. Z kolei jeśli potrzebna Ci dobra amortyzacja, zdecyduj się na grubszą.

Być może zależy Ci również na mobilności, a w słoneczne dni chciałbyś ćwiczyć nie tylko w domu, ale i w plenerze? Zadbaj wtedy o elastyczność maty, dzięki czemu będziesz mógł ją zrolować (dobre produkty bez problemu się zwijają) i schować w torbie na czas podróży. Upewnij się, że ma dobrą przyczepność do podłoża, aby w trakcie ćwiczeń nie przesuwała się i zapobiegała ślizganiu podczas gwałtownych, dynamicznych ruchów.

Mata do ćwiczeń Adidas i mata do ćwiczeń Reebok - najlepsze marki

Na rynku można znaleźć specjalne produkty do yogi, fitnessu, pilatesu, które różnią się wymiarami, grubością i tym samym miękkością, które można dobrać do naszych potrzeb. Najlepsze marki zapewniają dobrą jakość każdego produktu, dlatego warto rozejrzeć się za matami Adidas i Reebok - takimi, które zostaną z nami na wiele lat.

Pamiętaj, że to akcesorium gwarantuje bezpieczeństwo i komfort podczas treningu, dlatego nie warto oszczędzać. Im większa satysfakcja, tym większa wewnętrzna motywacja do kolejnych ćwiczeń!