Styl loftowy. Nowoczesny, przestronny i miejski 0
Styl loftowy. Nowoczesny, przestronny i miejski

Urządzasz mieszkanie, ale wciąż szukasz dla siebie idealnego stylu? Zmęczyły Cię już te klasyczne formy, materiały i kolory; bezpieczne i nierzucające się w oczy formuły. Jeśli szukasz klimatu, który będzie doskonale wyrażał Twój nietuzinkowy styl, dobrze trafiłeś/aś! Czy znasz pojęcie stylu loftowego?

Nie, a co to jest?

To wyjątkowy sposób dekorowania mieszkań, który dedykowany jest przestrzeni miejskiej. Można go opisać jako funkcjonalny, industrialny i bardzo nowoczesny, minimalistyczny. Ale przy tym świetnie przyciąga wzrok, skupia na sobie uwagę i sprawia, że wszelkie loftowe pokoje mają swój klimat i duszę. Zainteresowany?

Podstawą loftu jest dobre doświetlenie i dużo wolnej przestrzeni. Nie ma tutaj miejsca na zbierające kurz bibeloty, ciemne kąty, przytłaczające dekoracje. Wszystko jest lekkie i surowe.

No dobrze, ale skąd się to wzięło?

Żeby zrozumieć, czym jest loft, musimy cofnąć się o ok. 50 lat. Kiedy w Nowym Jorku kończy się era przemysłowa, w krajobrazie miast i terenów podmiejskich zostaje ogromna ilość zamkniętych lub opuszczonych fabryk, spichlerzy, starych magazynów, a nawet browarów. Pustostany są natychmiast przekształcane na domy i biura, ale przedsiębiorcy decydują się nie zmieniać zbyt wiele, aby ograniczyć koszty - te lokale są bowiem dedykowane artystom, którzy nie dysponowali zbyt dużymi finansami. Pracownię w lofcie miał chociażby Andy Warhol.

Dlatego te nowe przestrzenie mają wysokie sufity, ogromne okna, surowe wnętrza zbudowane na bazie metalu, szkła, cegły, często fabryczne oświetlenie. Obecnie styl loftowy jest tak popularny, że deweloperzy nie przekształcają już byłych budynków przemysłowych na mieszkania, ale budują takie od zera, jedynie stylizując je na klasyczny loft. Takie wnętrza noszą teraz nazwę soft loftu.

Super! Jak mogę tak wystylizować swój lokal?

Przede wszystkim postaw na surowe materiały. Twój pokój ma ściany z cegły? Cudownie! Nic nie zmieniaj, po prostu to wyeksponuj. Im więcej ścian w stanie surowym, tym lepiej. Sięgnij po eleganckie drewniane meble, szklane i metalowe dodatki. Lampy mogą być zrobione z drutu albo stali, ważne, aby miały proste, geometryczne formy.

Jeśli w którymś kącie wystają Ci rury z instalacji, to na nic lepszego nie mogłeś trafić. Absolutnie ich nie ukrywaj, pozostaw odsłonięte!

Jeśli chodzi o kolory, najlepiej zdecydować się na szarości lub czernie, uniwersalne biele, beże. To one będą dobrze wyglądać przy czerwonej cegle, drewnianych meblach i stali.

Na koniec dorzuć trochę eleganckich roślin w szarych, ceramicznych donicach. I gotowe!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium