Fitness w domu - jaki masz poziom zaawansowania? 0
Fitness w domu - jaki masz poziom zaawansowania?

Każdy, kto zaczyna uprawiać jakiś sport, staje się z czasem coraz lepszy. Dlatego tak istotne jest, aby monitorować swoją sprawność i dobierać ćwiczenia, które będą dla nas cały czas wyzwaniem, gdyż tylko wtedy będziemy poprawiać swoją wydolność. Tylko jak określić, na jakim jesteśmy poziomie, szczególnie kiedy trenujemy w domowej siłowni?

Adepci fitnessu

Ustalenie naszych umiejętności to klucz do uniknięcia kontuzji i coraz lepszych wyników. Wyróżniamy trzy grupy: początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Określa się ich na podstawie posiadanej wiedzy teoretycznej, praktycznych umiejętności, a przede wszystkim stażu treningowego. Ważna jest zarówno wydolność fizyczna, siła, jak i edukacja. Jeśli możliwości ciała i podstawa teoretyczna idą w parze, możemy określać siebie jako poziom wyższy niż podstawowy.

Początkujący w siłowni domowej

Taka osoba stawia dopiero pierwsze kroki w kulturystyce. Musi zatem instensywnie poszerzać swoją wiedzę, która pozwoli jej wykonywać poprawnie ćwiczenia (inaczej nabawimy się kontuzji!). Oczywiście, taki adept nie powinien brać na siebie obciążeń takich, jak doświadczeni fitnessowcy. Nie może też realizować takiego samego programu. Warto sięgnąć porady osoby bardziej doświadczonej, np. trenera osobistego, który wprowadzi nas w tajniki poprawności wykonywanych ćwiczeń, odpowiedniego obciążenia, pracy oddechem i wykorzystywania akcesoriów, gdyż te podstawy są bezwzględnie potrzebne, by ruszyć dalej. Kategorycznie nie możemy na własną rękę zaczynać ćwiczyć, kiedy nie wiemy, jak powinien wyglądać odpowiedni układ rąk i nóg, ponieważ w ten sposób uszkodzimy wrażliwe stawy. Etap początkujący zazwyczaj wymaga ok. roku systematycznych treningów.

Średniozaawansowany w domowej siłowni

Znakiem, że wchodzimy na wyższy poziom, jest mniejsze zmęczenie przy wykonywaniu ćwiczeń. Nasza kondycja jest już znacznie lepsza, wyćwiczyliśmy dobre nawyki i mamy więcej siły. Możemy już zacząć skupiać się na tych partiach ciała, które chcielibyśmy wyrzeźbić bardziej. Mimo wszystko dbajmy jednak o różnorodność podczas treningów, aby nie popaść w zabójczą rutynę i wciąż odkrywać, na co nas stać. Na etapie średniozaawansowanym zazwyczaj są osoby, które ćwiczą systematycznie już od 12 miesięcy a przeskoczyć do grupy wyższej mogą po 2 latach.

Zaawansowani w siłowni domowej /h2>

Jeśli siłownia tak weszła Ci w krew, że nie wyobrażasz sobie życia bez niej, to gratulacje! Dotarłeś aż tutaj! Prawdopodobnie wiesz już sporo na temat biologii, anatomii, dietetyki. Znasz różne rodzaje treningów i układasz sobie je sam. No cóż, już Ci się nie przydamy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium